لوله های زهکشی PVC با پوشش فیلتر مصنوعی

مقدمه

    زهکشی درمناطقی همچون ایران که تولید محصولات زراعی و باغی به آبیاری وابستگی زیادی دارد، عبارت است از خارج نمودن آب و املاح اضافی از خاک در صورتی که زهکشی خاک نامطلوب باشد، بهترین زارعان نیز نمی توانند از سیر قهقرایی کاهش کیفیت خاک جلوگیری نمایند.

     زهکشی می تواند به  صورت طبیعی و یا به علت نوع خاک و سایر عوامل زمین شناسی به صورت مصنوعی انجام شود. در بعضی موارد، زهکشی مصنوعی می تواند مکمل زهکشی طبیعی باشد. به هر حال اجرای هر طرح آبیاری بایستی با لزوم احداث شبکه های زهکشی در نظر گرفته شود تا امکان بهره برداری دائم ازمنابع آب و خاک منطقه فراهم شود.

 

معرفی محصولات زهکشی

      موضوع زهکشی دارای سابقه چند هزار ساله است و طی این مدت به روش ها و با ادوات و لوازم مختلف انجام می گرفته است. پیشرفت فن آوری در حوزه مسائل کشاورزی نظیر آبیاری، زهکشی، ساخت کانال و... شرایط مناسبی را برای تولید محصولات باکیفیت بالاتر و در مقیاس وسیع تر فراهم ساخته است. از جمله این پیشرفت ها ، توسعه فن آوری سیستم های زهکشی می باشد.

       از ابزارهای ابتدایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گرفت، لوله های ساخته شده از جنس سفال بود که به کمک سوراخهایی که در پیرامون آن تعبیه شده بود این امکان را فراهم می ساخت تا با کارگذاری شبکه ای از این نوع لوله در عمق زمین و با جاری ساختن آب بر روی سطح زمین ، به مرور آب شور از درون خاک عبور کرده با نفوذ به درون شبکه لوله گذاری شده، موجب شیرین شدن خاک شود.

    یکی از این ابزارها، لوله های زهکشی بودو همانطور که محققان و مجریان و بهره برداران پروژه های زهکشی محصولی را میخواستند، طول عمر آن حداقل 30سال، قیمت ارزان، مقاوم در مقابل بار خارجی، عدم تأثیرگذاری در مقابل خورندگی ها و وزن سبک و قابلیت اجرایی سریع و آسان ازفاکتورهای اصلی لوله مورد نظر بود. با پیشرفت فن آوری شرایط برای تولید و عرضه انواع جدید ابزارهای زهکشی از جمله لوله هایی از جنس پلاستیک نظیر PVC فراهم شد. در دهه 90 این محصول دور تکامل خود را طی نمود و لوله مورد بحث از نوع پلیمری با جنس PVC کاروگیت به جامعه مهندسی و دستاندرکاران پروژه های زهکشی معرفی گردید که مورد استقبال مجریان پروژه ها قرارگرفته است و اکنون به دلیل داشتن کلیه خصوصیات مورد احتیاج زهکشی زیر زمینی به عنوان بهترین لوله زهکشی تلقی می گردد.

لوله های زهکشی از جنس PVC و طبق استاندارد ملی 7669 یا DIN 1187 تولید می گردند.

       یکی ازمسائل مهم در اجرای لوله زهکشی زیرزمینی فیلتر کردن لوله زهکش جهت جلوگیری از مسدودکردن سوراخ های دوم زهکش و همچنین تسهیل ورود آب لوله به است که این موضوع تا چند سال پیش در سراسر دنیا و ایران با استفاده از شن دانه بندی شده انجام می پذیرفته است.

     این موضوع در کشور ایران نیز با استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته در این نوع پروژه ها و با در نظر گرفتن نوع خاک منطقه توسط متخصصان امر صورت می گیرد.

       پیشرفت فن آوری های تولید، عدم دسترسی به شن و ماسه مناسب در همه مناطق و افزایش هزینه های حمل و کارگذاری باعث تحول در عرصه تولید محصولات زهکشی شده است به طوری که امروزه استفاده از لوله های زهکشی از جنس PVC با پوششی از الیاف مصنوعی متداول شده است. در حال حاضر در تعداد زیادی از کشورهای دنیا کاربرد لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی به علت مزایای زیاد آن نسبت به دیگر انواع لوله های زهکشی بسیار متداول شده است. در ایران نیز با مطالعات انجام شده و آگاهی از مزایای این نوع لوله، کاربرد آن در چند نوع طرح ملی شروع و تقاضای استفاده از این لوله ها روبه افزایش است.

کاربرد لوله های زهکشی از جنس PVC

       باقی ماندن آب در زمین که می تواند به دلیل باران شدید و مداوم، نشت از رودخانه ها وکانال ها ، بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، وجود موانع طبیعی و مصنوعی در مسیرحرکت آب های زیرسطحی و... باشد، باعث پرشدن خلل و فرج خاک و کاهش اکسیژن آن، کاهش فعالیت میکرو ارگانیزم ها و در نهایت باعث کاهش کیفیت خاک و در نتیجه از بین رفتن گیاهان و موجودات زنده خاک شود.

        به منظور بهبود کیفیت و جلوگیری از تخریب خاک، با استفاده از زهکشی آب و املاح اضافی از خاک خارج و شرایط مناسب برای کشت گیاهان فراهم می گردد. از جمله موارد کاربرد لوله های زهکشی عبارتند از:

1.        خارج کردن آب حاصل ازآبشویی زمین های شور و تبدیل زمین ها به مزارع قابل کشت

2.        خارج ساختن آب اضافی حاصل از بارندگی و آبیاری در مزارع و در نتیجه حفظ کیفیت آن

3.        خارج ساختن آب اضافی ساختمان ها و سایر ابنیه به منظور جلوگیری از تخریب آنها

4.        در زمین های ورزشی و پارکهای تفریحی و فضای سبز به منظور خارج کردن سریع تر آب اضافی و حفظ کیفیت آن

5.        از لوله های زهکش غیر مشبک می توان برای انتقال آب درمکان های مختلف استفاده نمود.

مزایای استفاده از لوله های زهکشی از جنس PVC

1.        این نوع لوله ها نسبت به سایر لوله های زهکشی از جمله بتنی و سفالی بسیار سبک تراست.

2.        به علت مقاومت و پایداری دربرابر املاح شیمیایی آب و خاک از طول عمر بالایی برخوردار هستند.

3.        به علت سبکی و قابل انعطاف بودن، حمل و نقل  این لوله ها بسیار آسان است.

4.        به علت تولید این لوله درطول های بلند، نصب و کارگذاری لوله ها بسیار ساده و سریع است.

5.        به علت شکل خرطومی(کاروگیت) این لوله ها از مقاومت فشاری، ضربه ای و کششی بالایی برخوردار هستند.

 

 

جدول مشخصات لوله های زهکش ازجنس PVC

   

قطر اسمی

(mm )

قطر خارجی

(mm )

قطر داخلی

(mm )

پهنای تاج

(mm )

متوسط میانگین وزنی

(g/m )

 طول هر کلاف

(m )

100

100.2

91.1

5.85

360

160

125

125.4

115.5

6.08

565

100

160

159.7

144.5

8.96

770

70

 

 

علامت استاندارد نشانه مرغوبیت کالاست


 

     پیشرفت فنآوری های تولید، عدم دسترسی به شن و ماسه مناسب در همه مناطق و افزایش هزینه های حملو کارگذاری باعث تحول در عرصه تولید محصولات زهکشی شده است به طوری که امروزه استفاده از لوله های زهکشی از جنس PVC با پوششی از الیاف مصنوعی متداول شده است. در حال حاضردر تعداد زیادی از کشورهای دنیا کاربرد لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی به علت مزایای زیاد آن نسبت به دیگر انواع لوله های زهکشی بسیار متداول شده است. درایران نیز با مطالعات انجام شده و آگاهی از مزایای این نوع لوله، کاربرد آن در چندطرح ملی شروع و تقاضای استفاده از این لوله ها روبه افزایش است.

مزایای لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی

از جمله مزایای عمده لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی نسبت به  لوله های زهکشی معمولی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

·  قیمت فیلترهای مصنوعی درمقایسه با فیلتر های شن و ماسه بسیار ارزان تر می باشند.

·  هزینه تهیه و حمل شن و ماسه بندی شده حذف می گردد.

·  از لحاظ کارگذاری لوله های زهکش دارای فیلتر مصنوعی نیاز به ترانشه کوچکتری داشته و بنابراین هزینه نصب ، به شدت کاهش می یابد.

·  سرعت نصب لوله های زهکشی با فیلتر مصنوعی بسیار بالاتر می باشد.

·  پوشش ایجاد شده در اطراف لوله های زهکشی یکنواختی و دوام بیشتری دارد.

·  سهولت ورود آب به لوله های زهکشی و افرایش راندمان فیلتراسیون و شیرین سازی زمین


نقش فیلتر مصنوعی در لوله های زهکش

     فیلتر یا پوشش اطراف لوله زهکش مواد دارای خلل و فرجی می باشد که منظور یک یا چند کارکرد مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش می تواند به عنوان پشتیبان مکانیکی لوله و یابه منظور ایجاد حائل بین لوله و خاک به منظور جلوگیری از ورود ذرات به درون لوله وگرفتگی منافذ زهکشی بکار رود. به طورکلی کارکردهای پوشش لوله را به شرح زیر میتوان بیان نمود:

1) نقش هیدرولیکی : ایجاد فضای با خلل و فرج  بالا و در نتیجه ایجاد نفوذ پذیری مناسب و کاهش مقاومت در اطراف و درون منافذ لوله زهکش.

2) نقش مکانیکی: ایجاد پشتیبان ومحافظ در جهت شعاع لوله و جلوگیری از ایجاد خمش اضافی و صدمه دیدن لوله دراثرنیروی وارده ناشی از بارخاک.

3) نقش بسترسازی: ایجاد بستری درزیر لوله به منظور جلوگیری از جابجایی لوله در زمان کارگذاری و بعد از آن در اثربار خاک.


مشخصات لوله های زهکشی با پوشش فیلتر مصنوعی

     با توجه به گذشت مدت زمان کوتاهی از کاربرد این لوله ها در داخل کشور، در این خصوص استاندارد ملی تدوین نگردیده است. مشخصات ارائه شده برای این لوله ها براساس استاندارد کشورهلند به شماره 7090 می باشد.


مشخصات لوله های زهکشی با فیلتر مصنوعی

   

قطر لولهmm

نفوذپذیری براساس O90

μm

نوع پوشش

ضخامت پوشش

mm

وزن پوشش

g/m2

100

200 تا 800 متناسب با درخواست مشتری

انواع الیاف مصنوعی

حداقل 3

حداقل 300

125

160


 

 انبار کردن کردن لوله های زهکشی با فیلتر مصنوعی:

1. این لوله نیز بایستی مشابه لوله های زهکش بدون پوشش به صورت افقی در انبار نگهداری شوند.

2.  حداکثر دوره زمانی انبارداری این لوله ها  سه ماه می باشد.باید سعی شود دوره انبارداری به حداقل کاهش داده شود.

3. از تماس مستقیم لوله ها با نور خورشید جلوگیری شده و لوله به اندازه مصرف روزانه از انبار خارج شود.


حمل و نقل لوله های زهکشی با فیلتر مصنوعی:

1. جابجائی لوله در زمان قراردادن و یا خارج ساختن لوله از انبار و در زمان کارگذاری می بایستی به دقت صورت پذیرد.

2. برای مهار لوله در زمانبارگیری در کامیون نبایستی از طناب باریک و نازک استفاده شود. برای این کار میبایستی از تسمه های پهن پارچه ای کمک گرفته تا باعث صدمه به لوله ها نشود.

3. لوله های با پوشش معیوب ویا ناقص می بایستی قبل از حمل جدا شوند.تمام حقوق این سایت برای شرکت آبان بسپار پارسیان محفوظ است   |  طراحی: شرکت مهر پرداز  |  قوانین  |  شرایط استفاده