درباره لوله های زهکشی توضیح دهید .
آخرين ارسال 07 خرداد 1392 01:21 ب.ظ توسط host. 1 پاسخ ها.
چاپ
مرتب:
قبليقبلي بعديبعدي
مولف پيغام ها موضوعي حل نشده
سلیمانیكاربر
New Member
New Member
Posts:0

--
07 خرداد 1392 01:18 ب.ظ نقل قولنقل قول پاسخپاسخ  
درباره لوله های زهکشی توضیح دهید .
hostكاربر
New Member
New Member
Posts:8

--
07 خرداد 1392 01:21 ب.ظ پاسخ صحيح ؟ نقل قولنقل قول پاسخپاسخ  
توضیحات مفصلی درباره لوله های زهکشی PVC با پوشش فیلتر مصنوعی

مقدمه

اهمیت آبیاری و زهکشی به خصوص در این برهه از زمان که موضوع توسعه پایدار در سطح جهانی مطرح شده ودر کشور ما نیز توسعه پایدار در راستای خودکفایی کشاورزی مطرح است، امری مسلم و روشن می باشد. دستیابی به خودکفایی کشاورزی تنها از طریق افزایش سطح زیر کشت امکان پذیر نبوده و جهت دستیابی به این آرمان افزایش راندمان کشت نیز ضروری می باشد. اجرای شبکه های زهکشی در صورتی که سایر عوامل تولید در وضعیت مطلوبی باشند، به این هدف کمک قابل توجهی می نماید. لازم به ذکر است اکتفاء به زهکشی بدون در نظر گرفتن سایر عوامل تولید و مورد توجه قرار ندادن کمبود ها ، نواقص و معایب ، با کار گذاشتن چند تمبوشه در خاک مرتفع نمی گردد. بنابراین اجرای زهکشی هنگامی مؤثر خواهد بود که، بخشی از یک طرح توسعه کشاورز ی و یا توسعه اقتصادی باشد.

زهکشی درمناطقی همچون ایران که تولید محصولات زراعی و باغی به آبیاری وابستگی زیادی دارد، عبارتند از خارج نمودن آب واملاح اضافی از خاک می باشد. در صورتی که زهکشی خاک نامطلوب باشد، بهترین زارعان نیز نمی توانند از سیر قهقرایی کاهش کیفیت خاک جلوگیری نمایند.

کلیه زمین هایی که آبیاری می شوند، به یک سیستم زهکشی نیاز دارند. زهکشی می تواند به صورت طبیعی و یابه صورت طبیعی و یا به علت نوع خاک و سایر عوامل زمین شناسی به صورت مصنوعی انجام شود. در بعضی موارد، زهکشی مصنوعی می تواند مکمل زهکشی طبیعی باشد. به هر حال اجرای هر طرح آبیاری بایستی با لزوم احداث شبکه های زهکشی در نظر گرفته شود تا امکان بهره برداری دائم ازمنابع آب و خاک منطقه فراهم شود.معرفی محصولات زهکشی

موضوع زهکشی دارای سابقه چند هزار ساله است و طی این مدت به روش ها و با ادوات و لوازم مختلف انجام می گرفته است. پیشرفت فن آوری در حوزه مسائل کشاورزی نظیر آبیاری، زهکشی، ساخت کانال و... شرایط مناسبی را برای تولید محصولات باکیفیت بالاتر و در مقیاس وسیع تر فراهم ساخته است. از جمله این پیشرفت ها ، توسعه فن آوری سیستم های زهکشی می باشد. در اغلب زمین ها به علت نامساعد بودن شرایط زمین نظیر شوری خاک که ازمهمترین پارامترهای محیطی لازم برای رشد و نمو بسیاری از محصولات کشاورزی می باشد، بشر را ناگزیر ساخت به فکر چاره افتاده و با استفاده از ابزار و روش های مناسب اقدام به شیرین سازی خاک نماید.

از ابزارهای ابتدایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گرفت، لوله های ساخته شده از جنس سفال بود که به کمک سوراخهایی که در پیرامون آن تعبیه شده بود این امکان را فراهم می ساخت تا با کارگذاری شبکه ای از این نوع لوله در عمق زمین و با جاری ساختن آب بر روی سطح زمین ، به مرور آب شور از درون خاک عبور کرده با نفوذ به درون شبکه لوله گذاری شده، موجب شیرین شدن خاک شود.

در نهایت در دهه 90 میلادی بررسی های علمی مؤسسه های کشاورزی جهت بهبود مزارع و ارتقاء کیفیت و بازدهی بیشتر،شتاب گرفت و هم زمان با مطالعات علمی، تجهیزات و لوازم مورد نیاز در پروژه های زهکشی که بتواند نیازهای مهندسی پروژه های زهکشی را برآورده سازد، شکل گرفت.

یکی از این ابزارها، لوله های زهکشی بودو همانطور که محققان و مجریان و بهره برداران پروژه های زهکشی محصولی را میخواستند، طول عمر آن حداقل 30سال، قیمت ارزان، مقاوم در مقابل بار خارجی، عدم تأثیرگذاری در مقابل خورندگی ها و وزن سبک و قابلیت اجرایی سریع و آسان ازفاکتورهای اصلی لوله مورد نظر بود. با پیشرفت فن آوری شرایط برای تولید و عرضه انواع جدید ابزارهای زهکشی از جمله لوله هایی از جنس پلاستیک نظیر PVC فراهم شد. در دهه 90 این محصول دور تکامل خود را طی نمود و لوله مورد بحث از نوع پلیمری با جنس PVC کاروگیت به جامعه مهندسی و دستاندرکاران پروژه های زهکشی معرفی گردید که مورد استقبال مجریان پروژه ها قرارگرفته است و اکنون به دلیل داشتن کلیه خصوصیات مورد احتیاج زهکشی زیر زمینی به عنوان بهترین لوله زهکشی تلقی می گردد.

محصول فوق به طریقی طراحی گردیده است که در صورت عدم وجود امکانات ماشین آلات سنگین مانند ترنچر با حداقل نیروی انسانی قابل اجرا می باشد. یکی از مسائل مهم در اجرای لوله زهکشی زیر زمینی فیلتر کردن لوله زهکش جهت جلوگیری از مسدود شدن سوراخ های زهکش است که این موضوع تا چند سال پیش در سرتاسر دنیا و در پروژه های بزرگ زهکشی های انجام شده در آمریکا، کانادا، واروپا با استفاده از شن دانه بندی شده انجام می پذیرفته است.

این موضوع در کشور ایران نیز با استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته در این نوع پروژه ها و با در نظر گرفتن نوع خاک منطقه توسط متخصصان امر صورت می گیرد.

معرفی کارخانه تولید لوله های زهکش مجتمع

کارخانه تولید لوله های زهکش این مجتمع درسال 1372 با هدف اصلی زهکشی نمودن بیش از هشتاد و چهار هزار هکتار از اراضی طرح ملی توسعه نیشکر تأسیس گردید. این کارخانه با بیش از 15 سال سابقه تولید معتبرترین و بزرگترین تولید کننده های لوله زهکشی از نوع کاروگیت از جنس پلی وینیل کلراید (PVC ) در ایران می باشد.

ماشین آلات این کارخانه ساخت شرکت دروسباخ آلمان بوده که با بهره گیری از تکنولوژی جدید در میکس گرم و سرد و اکسترو در مخصوص پودرهای پلیمری و شکل دهنده کاروگیت با سیستم پانچ اتوماتیک، این نوع لوله ها را در اقطار 100، 125و160میلیمتر در دو نوع مشبک و غیر مشبک با کیفیت عالی و مطابق با استاندارد ملی 7669 تولید می نماید.

لوله های زهکشی به شکل خرطومی و قابل انعطاف از جنس پلی وینیل کلراید سخت (PVC ) به روش اکستروژن تولید می شوند و مقطع داخلی و بیرونی آن دایره ای شکل و دارای منافذی جهت نفوذ آب می باشند. به منظور افزایش استحکام و پایداری محصول از مواد افزودنی مناسب استفاده می گردد.کاربرد لوله های زهکشی از جنس PVC

باقی ماندن آب در زمین که می تواند به دلیل باران شدید و مداوم، نشت از رودخانه ها وکانال ها ، بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، وجود موانع طبیعی و مصنوعی در مسیرحرکت آب های زیرسطحی و... باشد، باعث پرشدن خلل و فرج خاک و کاهش اکسیژن آن، کاهش فعالیت میکرو ارگانیزم ها و در نهایت باعث کاهش کیفیت خاک و در نتیجه از بین رفتن گیاهان و موجودات زنده خاک شود.

به منظور بهبود کیفیت و جلوگیری از تخریب خاک، با استفاده از زهکشی آب و املاح اضافی از خاک خارج و شرایط مناسب برای کشت گیاهان فراهم می گردد. از جمله موارد کاربرد لوله های زهکشی عبارتند از:

1. خارج کردن آب حاصل ازآبشویی زمین های شور و تبدیل زمین ها به مزارع قابل کشت

2. خارج ساختن آب اضافی حاصل از بارندگی و آبیاری در مزارع و در نتیجه حفظ کیفیت آن

3. خارج ساختن آب اضافی ساختمان ها و سایر ابنیه به منظور جلوگیری از تخریب آنها

4. در زمین های ورزشی و پارکهای تفریحی و فضای سبز به منظور خارج کردن سریع تر آب اضافی و حفظ کیفیت آن

5. از لوله های زهکش غیر مشبک می توان برای انتقال آب درمکان های مختلف استفاده نمود.

مزایای استفاده از لوله های زهکشی از جنس PVC

1. این نوع لوله ها نسبت به سایر لوله های زهکشی از جمله بتنی و سفالی بسیار سبک تراست.

2. به علت مقاومت و پایداری دربرابر املاح شیمیایی آب و خاک از طول عمر بالایی برخوردار هستند.

3. به علت سبکی و قابل انعطاف بودن، حمل و نقل این لوله ها بسیار آسان است.

4. به علت تولید این لوله درطول های بلند، نصب و کارگذاری لوله ها بسیار ساده و سریع است.

5. به علت شکل خرطومی(کاروگیت) این لوله ها از مقاومت فشاری، ضربه ای و کششی بالایی برخوردار هستند.مشخصات فنی لوله های زهکشی از جنس PVC

به منظور کنترل کیفیت لوله های زهکش مطابق با استاندارد ملی 7669 بر روی آنها آزمایش مقاومت در مقابل ضربه، کتابی (دو پهن ) شدن، سطح نفوذپذیری، مقاومت کششی و آزمون ابعادی صورت می گیرد. استحکام لوله های زهکشی تولیدی این شرکت بر اساس استاندارد ملی 7669 معادل سری 5 (حداقل مقاومت حلقوی KN/m2 31.5 ( می باشد.

شرکت آبان بسپار پارسیان در سال 1386 موفق به اخذ گواهینامه کاربرد علامت استاندارد ملی ایران برای لوله های زهکشی گردید.

علامت استاندارد نشانه مرغوبیت کالاستآزمون لوله های زهکشی از جنس PVC

مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 7669 آزمون های زیر بر روی لوله های زهکش انجام می پذیرد:

1- کنترل کیفیت وترکیب مواد اولیه

2- بررسی ظاهری لوله (سوختگی و ناهمواری)

3- اندازه گیری ابعاد منافذ روی لوله

4- اندازه گیری سطح آبکشی لوله ها

5- اندازه گیری وزن واحد طول

6- آزمایش کتابی شدن لوله های زهکش

7- آزمایش مقاومت درمقابل ضربه

8- آزمایش مقاومت کششی لوله
اندازه گیری منافذ و سطح آبکشی لوله زهکش

الف)یک نمونه از لوله زهکش تولید شده به طول یک مترو بصورت تصادفی انتخاب و تهیه می شود.

ب) عرض منافذ (کوچکترین بعد منفذ) باید مطابق بامقادیر زیر باشد:

· عرض منفذ باریک 2/0± 8/0 میلیمتر

· عرض منفذ متوسط 2/0± 2/1 میلیمتر

· عرض منفذ باریک 3/0± 7/1 میلیمتر

لوله های دارای سایر مقادیر عرض منفذ با توافق طرفین می تواند مورد استفاده قرار می گیرد.

ج) ابعاد منافذ آبکشی باید با مشاهده چشمی، توسط کولیس با دقت mm 1/0 اندازه گیری و مورد آزمون قرار می گیرد.

د) وضعیت کلی آبکشی باید از میانگین حسابی مساحت 40 منفذ و تعداد کل منافذ به ازای واحد طول لوله برحسب سانتیمتر مربع

برمتر، محاسبه گردد.

ه) حداقل سطح نفوذ 8 سانتیمتر مربع به ازای واحد طول لوله میباشد که مطابق فرمول زیر محاسبه می گردد.تعداد منافذN=

طول نمونه برحسب متر L=m

مجموع مساحت منافذ بر حسب میلی متر مربع mm2 =S

میانگین مساحت یک منفذ برحسب cm2/m = T

میانگین مساحت یکمنفذ برحسب سانتیمتر مربع cm2 =A

منافذ لوله حداقل در پنج ردیف بصورت یکنواخت در پیرامون لوله قرار می گیرد و معمولأ به گونه ای طراحی می شود که راه نفوذ آب به واسطه مواد خارجی مسدود نگردد.


آزمایش کتابی شدن لوله زهکشدراین آزمایش یک نمونه به طول (5±200) میلیمتر از لوله زهکش بین دو صفحه موازی دستگاه تست کتابی شدن قرار داده شده و سپس با وزنه ای معادل 64/32 کیلوگرم درشرایط دمای 2±23 به آن نیرو اعمال شده و بعد از مدت 21 روز تغییر قطر خارجی لوله اندازه گیری می شود. میزان تغییر مجاز لوله 10% قطر اسمی لوله می باشد.


آزمایش مقاومت در مقابل ضربه

در این آزمایش به صورت تصادفی 20 نمونه، هرکدام یه طول 5±200 میلیمتر از تولید یک شبانه روزتهیه شده و برای مدت حداقل یک ساعت در فریزر با دمای (1±0) نگهداری می شوند. سپس نمونه ها تک به تک از فریزر خارج شده و در زیر یک لوله عمودی به طول یک متر قرار می شود و یک وزنه 800 گرمی ازدرون لوله بر روی آنها رها می گردد. در این آزمایش شکسته شدن یک مورد از بیست نمونه مجاز می باشد. چنانچه در بیش از یک نمونه شکستگی مشاهده شود، آزمایش برای چهل نمونه دیگر، تکرارخواهد شد. شکستگی حداکثر 60 نمونه مورد آزمون مجاز می باشد. هر نمونه میبایست حداکثر طی 10 ثانیه پس از خروج از فریزر مورد آزمایش قرار گیرد.آزمایش مقاومت کششی لوله زهکشآزمون کشش روی 3 نمونه با طول 1±700 میلی متر و در دمای 2±23 درجه سلسیوس انجام می شود.آزمونه ها از وسط برش خورده و به وسیله یک بوشن مجددأ به یکدیگر متصل می شوند. آزمونه ها ابتدا باید تحت با 5100 گرم به مدت 15 ثانیه تحت کشش قرار گیرند. یک دقیقه پس ازاینکه بار 5100 گرم از روی آن برداشته بار اولیه معادل 1020 گرم باید روی آزمونه ها اعمال شود و علائم اندازه گیری بهفواصل 5±500 میلیمتر بر روی آزمونه ثبت شود. روی آزمونه های باقطر اسمی 80 و بیشتر نیروی معادل 20400 گرم اعمال کنید و فاصله بین علائم ثبت شده را بعد از 10 دقیقه اندازه گیری کنید. درصد افزایش طول می بایست کمتر از 10 درصد باشد.


کارگذاری لوله های زهکش از جنس PVC

در زمان کارگذاری لوله های زهکش شرایط و موارد زیر می بایست مورد توجه قرار بگیرد:

1- حفر ترانشه ها با عمق لازم طبق خطوط شیب و رقوم مشخص شده در نقشه های اجرائی و با دستورات دستگاه نظارت انجام پذیرد.


2- خاک حاصل از خاکبرداری درکنار ترانشه ریسه شده و بعد از تأیید شیب کف ترانشه، عمق و عرض خاکبرداری، از سوی دستگاه نظارت، پخش قشر اول مصالح آبکشی یا مصالح فیلتری، به اجرا در می آید. پس ازخاتمه عملیات لوله گذاری و پخش بقیه مصالح، عملیات خاکریزی و پر کردن ترانشه، به صورت لایه های افقی ، صورت پذیرد.

ترانشه ای که حفر می شود، در همان روز باید شن ریزی، لوله گذاری و خاکریزی شود. به منظور افزایش سرعت و سهولت کارگذاری لوله، توصیه میشود، تا حد امکان از دستگاه حفار ترنچراستفاده شود.


3- انتهای لوله های زهکش کارگذاری شده ، در خارج از مزرعه به زهکش های روباز متصل می شود.


4- ترانشه های زهکشی می بایست طبق مشخصات ، دارای عرض، عمق و شیب و رقوم مورد نظر باشد و همچنین با رعایت شرایط خاکبرداری، حفر ترانشه صورت پذیرد.


5- در صورت استفاده از لوله های زهکشی از جنس PVC انتهای آنها می بایستی توسط حلقه های اتصال بدون استفاده از چسب به هم متصل شوند.همچنین عمق و شیب ترانشه بایستی با نهایت دقت طبق نقشه رعایت شود و خاکبرداری اضافی، با مصالح مناسب دستی، جایگزین شود. اطراف لوله ها را بایستی با مصالح شنی وماسه، بدون کوبیدن پر نمود.


6- پر کردن ترانشه ها با کمک مصالح خاکبرداری شده که در کنار آن ریسه شده با ریختن بر روی مصالح شنی(فیلتر)،صورت می پذیرد.


7- در زهکش های نوع جمع کننده (کلکتورها)، خاک حاصله از خاکبرداری و ریخته شده در کنار ترانشه، باید صرف پر کردن مجدد ترانشه شود. بعد از خاتمه خاکبرداری و کنترل ابعاد و شیب مورد نظر و بلافاصله در همان روز، می بایستی نسبت به اجرای عملیات پخش فیلتر و لوله گذاری و پر کردن کانال اقدام نمود. نصب زهکش های جمع کننده نیز با ترنچر انجام می پذیرد. چنانچه عمق نصب زهکش جمع کننده، بیش از حداکثر عمق حفاری ترنچر باشد، قسمت روئی خاک آن توسط بولدوزر برداشته سپس حفاری با ترنچر ادامه می یابد. چنانچه تهیه ترنچر امکانپذیر نباشد، حفاری با بیل مکانیکی، طبق مشخصات مقاطع خاکبرداری که در نقشه های اجرائی آمده است، انجام می گیرد.


8- لوله های زهکش از جنس PVC به صورت کلاف شده بر روی دستگاه ترنچر قرار گرفته و توسط آن کارگذاری صورت می پذیرد. به طور کلی در هنگام نصب لوله ها و یا پر کردن مجدد ترانشه، باید به دقت مراقب بود که از برخورد ماشین آلات و یا ضربه شدید به لوله ها که موجب شکستگی و یا اتساع لوله می گردد، جلوگیری شود.


9- درمورد لوله های موجدارمصرفی، می بایستی از آلوده شدن آنها به گل و لایی که موجب بسته شدن سوراخ ها خواهد شد، جلوگیری نمود. استفاده از مصالح پوشش و فیلتر در اطراف لوله های زهکشی برای کارکرد رضایت بخش آنها، الزامی است. برای انتخاب دانه بندی قشر فیلتر و ترکیب خاک محدوده پروژه ،تعداد معینی نمونه خاک از حدود عمق کارگذاری لوله های زهکشی ، موردآزمایش دانه بندی قرارگرفته، سپس منحنی های مربوط به آن ترسیم می گردد.


10- ضخامت قشر فیلتر در زیر لوله ها و اطراف لوله 10 سانتمیتر می باشد. در حین مصرف قشر فیلتر، انجام آزمایشات دانه بندی امری الزامی بوده و نتایج آزمایشات بایستی کاملأ منطبق با مشخصات درخواست شده، باشد. پس از پخش فیلتر، پر کردن مجدد ترانشه ها با استفاده از خاک حاصله از حفر ترانشه که در کنار آن ریسه شده است، صورت می پذیرد.لوله های زهکش باید در محل مسقف نگهداری شده و حین اجرای عملیات کارگذاری، بایستی از برخورد ابزار ماشین آلات در حال کاربا لوله ها و یا جابجایی آنها در داخل ترانشه، جلوگیری به عمل آورد.


لوله زهکش در حال تولید لوله زهکش در حال کارگذاری
لوله های زهکشی PVC با پوشش فیلتر مصنوعی

مقدمه

به هنگام کارگذاری لوله های زهکشی از جنس PVC در دل زمین و برای افزایش راندمان کاری آنها، لازم است بااستفاده از خاک و یا شن و ماسه دانه بندی شده که در اطراف لوله قرار می گیرد، این امکان را فراهم نمود تا ضمن ممانعت از مسدود شدن احتمالی منافذ لوله، نسبت به انتقال بهتر جریان آب شور به درون لوله زهکشی کمک نمود.

اخیرأ و با کمک جدیدترین فن آوری روز دنیا این امکان میسر شده است که بدون استفاده از پوشش خاک یا شن و ماسه دانه بندی شده در اطراف لوله زهکشی، مستقیمأ آن را در زمین کار گذاشته و مورد استفاده قرار داد.

پیشرفت فنآوری های تولید، عدم دسترسی به شن و ماسه مناسب در همه مناطق و افزایش هزینه های حملو کارگذاری باعث تحول در عرصه تولید محصولات زهکشی شده است به طوری که امروزه استفاده از لوله های زهکشی از جنس PVC با پوششی از الیاف مصنوعی متداول شده است. در حال حاضردر تعداد زیادی از کشورهای دنیا کاربرد لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی به علت مزایای زیاد آن نسبت به دیگر انواع لوله های زهکشی بسیار متداول شده است. درایران نیز با مطالعات انجام شده و آگاهی از مزایای این نوع لوله، کاربرد آن در چندطرح ملی شروع و تقاضای استفاده از این لوله ها روبه افزایش است. در این راستا و به منظور دستیابی به فن آوری تولید این لوله ها در داخل کشور، شرکت آبان بسپار پارسیان برای اولین بار در کشوراقدام به طراحی و ساخت تجهیزات تولید لوله های زهکشی با پوشش فیلتر مصنوعی علاوه بر دستیابی به دانش فنی ساخت ماشین آلات ،موفق به تولید این محصول مطابق با استانداردهای بین المللی از جمله NEN7090 هلند گردیده است.

در فرایندتولید لوله های زهکشی با فیلتر مصنوعی، لوله های معمولی زهکشی بعد از تولید واردخط تولید جدید شده و با استفاده از الیاف مصنوعی حلاجی شده (ضایعات فرش ، موکت وصنایع نساجی) پوششی در اطراف لوله زهکشی ایجاد و سپس توسط دستگاه مخصوص، نخ پیچ میگردد. بدین طریق به جای استفاده از شن و ماسه دانه بندی شده در زمان کارگذاری،فیلتر مورد نیاز در زمان تولید در اطراف لوله ایجاد و این امر باعث حذف هزینه های تهیه و حمل شن و ماسه و همچنین افزایش سرعت نصب و کارگذاری می گردد.


مزایای لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی

از جمله مزایای عمده لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی نسبت به لوله های زهکشی معمولی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

· قیمت فیلترهای مصنوعی درمقایسه با فیلتر های شن و ماسه بسیار ارزان تر می باشند.

· هزینه تهیه و حمل شن و ماسه بندی شده حذف می گردد.

· از لحاظ کارگذاری لوله های زهکش دارای فیلتر مصنوعی نیاز به ترانشه کوچکتری داشته و بنابراین هزینه نصب ، به شدت کاهش می یابد.

· سرعت نصب لوله های زهکشی با فیلتر مصنوعی بسیار بالاتر می باشد.

· پوشش ایجاد شده در اطراف لوله های زهکشی یکنواختی و دوام بیشتری دارد.

· سهولت ورود آب به لوله های زهکشی و افرایش راندمان فیلتراسیون و شیرین سازی زمین


نقش فیلتر مصنوعی در لوله های زهکش

فیلتر یا پوشش اطراف لوله زهکش مواد دارای خلل و فرجی می باشد که منظور یک یا چند کارکرد مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش می تواند به عنوان پشتیبان مکانیکی لوله و یابه منظور ایجاد حائل بین لوله و خاک به منظور جلوگیری از ورود ذرات به درون لوله وگرفتگی منافذ زهکشی بکار رود. به طورکلی کارکردهای پوشش لوله را به شرح زیر میتوان بیان نمود:

1) نقش هیدرولیکی : ایجاد فضای با خلل و فرج بالا و در نتیجه ایجاد نفوذ پذیری مناسب و کاهش مقاومت در اطراف و درون منافذ لوله زهکش.

2) نقش مکانیکی: ایجاد پشتیبان ومحافظ در جهت شعاع لوله و جلوگیری از ایجاد خمش اضافی و صدمه دیدن لوله دراثرنیروی وارده ناشی از بارخاک.

3) نقش بسترسازی: ایجاد بستری درزیر لوله به منظور جلوگیری از جابجایی لوله در زمان کارگذاری و بعد از آن در اثربار خاک.


مشخصات لوله های زهکشی با پوشش فیلتر مصنوعی

با توجه به گذشت مدت زمان کوتاهی از کاربرد این لوله ها در داخل کشور، در این خصوص استاندارد ملی تدوین نگردیده است. مشخصات ارائه شده برای این لوله ها براساس استاندارد کشورهلند به شماره 7090 می باشد.
پاسخ سريع
toggle
  نام كاربري:
موضوع:
بدنه پيام:
كد امنيتي:
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

ارسال
Active Forums 4.1
NOT LICENSED FOR PRODUCTION USE
www.activemodules.com

تمام حقوق این سایت برای شرکت آبان بسپار پارسیان محفوظ است   |  طراحی: شرکت مهر پرداز  |  قوانین  |  شرایط استفاده